CHARITNÍ HOSPICOVÁ PORADNA A PORADNA PRO PEČUJÍCÍ

DOPROVÁZENÍ A PODPORA PŘI PÉČI O VAŠEHO BLÍZKÉHO....

Jaké služby, komu a jakým způsobem zajišťuje Charitní hospicová poradna Charity Ostrava můžete sledovat v reportáži tvůrčí skupiny Na ňho!!! Ivany a Romana Krusberských. Posláním Charitní hospicové poradny Charity Ostrava je poskytovat základní a odborné sociální poradenství, doprovázení, psychologickou a duchovní pomoc, poradenství v oblasti zdravotnické péče a zdravotního stavu, případně vzdělávání a to uživatelům, kteří jsou těžce nemocní či v terminálním stádiu svého života, uživatelům, kteří pečují o těžce nemocnou či umírající blízkou osobu nebo pro uživatele, kterým blízká osoba zemřela.

OBLASTI PORADENSKÝCH SLUŽEB

  • předáváme informace o možnostech péče o nemocné a umírající v domácím prostředí a pobytových zařízeních, včetně hospicových služeb a informace o systému sociálních i zdravotních dávek a příspěvků,
  • podporujeme získávání dovedností a zorientování se v možnostech péče o blízkou osobu v domácím prostředí prostřednictvím bezplatného Kurzu péče o nemocného v domácím prostředí,
    • dáváme prostor pro sdílení, aby nebyli pečující na péči o blízkou osobu sami prostřednictvím konzultace s:
    • sociálním pracovníkem, který vás může navštívit i doma podpořit v zajištění návazné sociální či zdravotní služby, společně pomoc vybrat a zapůjčit vhodnou kompenzační pomůcku prostřednictvím Půjčovny kompenzačních pomůcek a také pomoc se zajištěním vhodného příspěvku k péči,
    • psychologem, který provází pečující a nemocné telefonicky nebo osobně návštěvou doma nebo v poradně,
    • zdravotní sestrou, která pomáhá i v domácnosti s představením ošetřovatelské péče (hygiena, polohování, podávání stravy a jiné) a doporučením vhodných terénních zdravotních služeb (např. agentura domácí péče nebo mobilní hospic),
    • duchovním, který nabízí doprovázení pečující i nemocného formou rozhovorů a naslouchání.
  • poskytujeme poradenství pro pozůstalé, jejich provázení v truchlení, poskytování intervence v oblasti problémů s vyrovnáváním se se smrtí blízkého člověka a psychologické a duchovní pomoci.

POSLÁNÍ

Posláním Charitní hospicové poradny a poradny pro pečující je poskytovat informace, podporu a doprovázení prostřednictvím odborného sociálního poradenství v oblasti zdravotní, sociální, psychologické a spirituální klientům, kteří jsou těžce nemocní či v terminálním stádiu svého života. A dále osobám, které o tyto osoby pečují, popř. pozůstalým.

CÍL

Cílem Charitní hospicové poradny a poradny pro pečující je poskytnout potřebné informace, podporu a pomoc (mimo léčby), které umožní uživateli zvládnout obtížnou situaci, ve které se nachází, vlastními silami nebo za pomoci intervence a terapie.

Cílem poradny je informovat, podporovat a pomáhat uživatelům tak, že: 

  • mají informace o možnostech a dostupnosti péče o těžce nemocné a umírající, o dalších navazujících službách (např. zprostředkování kontaktů na hospicové služby, terénní a pobytové sociální služby) a o systému sociálních i zdravotních dávek a příspěvků (např. invalidní důchod, dlouhodobé ošetřovné, příspěvek na péči a další), 
  • osvojili si dovednosti a zorientovali se v možnostech péče o blízkou osobu v domácím prostředí, dostali informace k výběru vhodných kompenzačních pomůcek a o možnostech zapůjčení např. formou kurzu pro pečující,
  • mají prostor pro sdílení a nejsou sami na péči o blízkou osobu, např. pomocí konzultací péče o nemocnou osobu se sociálním pracovníkem, zdravotní sestrou i lékařem, psychologem, nebo i duchovním.

CÍLOVÁ SKUPINA

Poradna je určena osobám starším 16 let s jiným zdravotním postižením, osobám s chronickým postižením a seniorům. Dále je služba určena pečujícím a pozůstalým.

  • osoby s jiným zdravotním postižením
    • lidé, kteří potřebují pomoc a podporu spojenou s péčí z důvodu svého zdravotního postižení,
    • lidé, kteří jsou nevyléčitelně nemocní, kteří jsou v terminálním stádiu života.
  • osoby s chronickým postižením
    • lidé, kteří potřebují pomoc a podporu z důvodu své dlouhodobé nemoci,
  • senioři
    • lidé, kteří potřebují pomoc a podporu z důvodu nemoci či úbytku psychický a fyzických sil.
  • osoby v krizi
    • lidé, kteří se stali pozůstalými, kteří se v důsledku ztráty blízkého dostali do krizové situace,
    • lidé, kteří se dlouhodobě starají o nemocného člena rodiny a jsou fyzicky či psychicky vyčerpaní.
  • pečující osoby

    • lidé, kteří hledají možnosti péče o nevyléčitelně nemocnou osobu prostřednictvím mobilního nebo lůžkového hospice,
    • lidé, kteří pečují o nemocnou blízkou osobu a potřebují  podporu i odborné informace ke zvládání péče.

ZÁSADY SLUŽEB

  • INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP K UŽIVATELI A SVOBODNÉ ROZHODOVÁNÍ
    Poskytované služby Charitní hospicovou poradnou a poradnou pro pečující vychází z individuálně vyslovených potřeb uživatele a umožňují uživatelům uplatňovat vlastní vůli a vyjádřit vlastní přání ve vztahu ke způsobu a procesu poskytování odborného poradenství. Respektujeme uživatele a jeho právo samostatně rozhodnout ve všech fázích poradenského procesu o ukončení či přerušení konzultace a dalšího setkávání.

  • ANONYMITA
    V rámci poskytovaných poradenských služeb Charitní hospicovou poradnou a poradnou pro pečující respektujeme právo a přání uživatele nesdělovat osobní údaje.

  • PARTNERSKÝ PŘÍSTUP
    K uživatelům se chováme vždy rovnocenně s respektem k jejich důstojnosti, uživatelé mají možnost si volit sami rozsah a způsob poskytovaných služeb, jsou podporovány jejich schopnosti a dovednosti. Podporujeme uživatele k využívání svého potenciálu a svého nejbližšího okolí v řešení obtížných situacích, ve kterých se může nacházet.

  • BEZPLATNOST
    Sociální odborné poradenství uživatelům poskytujeme bezplatně mimo fakultativní službu - Půjčovna kompenzačních pomůcek, která se řídí platným ceníkem. 

  • PRINCIP KŘESŤANSKÝCH ZÁSAD
    Na základě křesťanských zásad je snahou vnášet víru  v dobro života a člověka do situací charakterizovaných nepříznivou sociální situací např. ztrátou smyslu života, utrpením nebo životními tragédiemi; nést naději i do beznadějných situací, tzn. nabízet životní perspektivu, která má širší rozpětí než čistě lidská naděje; v tíživé situaci přijímat trpícího s laskavostí

PŘÍBĚH

Poradnu navštíví Petr a Jana. Nemocný a pečující. Manžel a manželka. Nabídnu jim vodu a usadím pod obraz s horami.
Jana má roztřesený hlas a rozpláče se. Podám jí kapesník a chvíli mlčíme. Dávám jim čas.
Petr sleduje obraz hor: „Tak nějak se cítíme, stojíme před velkým rozhodnutím ujít kus cesty nahoru a nevíme, která ta cesta je nejlepší, kterou zvládneme jít spolu.“
Petr je nemocný. „Před týdnem mi ukončili onkologickou léčbu, slábnu, mám bolesti, péči o sebe už zvládám jen s pomocí druhých.“
Jana „Chci mu být na blízku v péči i čase, který máme. Jsme na začátku a nevíme co dělat.“ Zjištuji, co si přejí.
Petr „Péči doma.“
Jana „O péči se dozvědět a naučit se jí.“ Představuji oběma zdravotně sociální služby. Janě nabízíme
individuální kurz pro pečující a domlouváme si termín. Společně probíráme péči doma – představuji katalog pomůcek. Provázím je hospicovými službami – odpovídám na otázky, jak naplnit čas v závěru.
Neloučím se s nimi, doprovázím je do mobilního hospice sv. Kryštofa, zůstáváme v kontaktu a stále je občerstvuji slovem, nasloucháním a nadějí.